Sunday, March 4, 2012

Mõistekaart õppetöös 2. nädal

Kasutasin kolme erinevat mõistekaarti koostamise programmi ja püüdsin koostada mõistekaarti, mida saaksin enda õppetunnis kasutada. 

Bookvar'i on lihtne kasutada, kuid tulemust saab salvestada vaid Bookvar mindmap failina. See võimaldab küll mõistekaarti näidata esitlusena, osade kaupa, või siis tervikuna. Selleks, et teistesse failidesse Bookvar'is tehtud mõistekaarti paigutada olin sunnitud sellest ekraanipildi tegema. Bookvar on vabavaraline, arvutisse installeeritav kuid minu poolt proovitud tarkvaradest kõige kesisemate võimalustega programm.


Teine mõistekaarti koostamise tarkvara, mida kasutada proovisin oli Cayra. Mulle meeldis see tarkvara rohkem. Mõistekaart on visuaalselt ilusam, võimalik on muuta värvust, lisada fotosid, selgitust jmt. Salvestada saab pildifailina jpeg). Mõistekaarti tegemise ajal on programm ise aktiivne ning mõistekaart kui selline paigutub ekraanil ringi. Ei meeldinud see, et minu (vist liialt mahukas) mõistekaarti puhul peitis programm mõned kastid ära. Seda tähistavad numbrid kastikeste juures. 


Kolmas mõistekaarti koostamise tarkvara, mille kasutamist proovisin oli CmapTools. Selle tarkvara kasutamine oli minu jaoks kõige lihtsam. CmapTools pakub mitmesuguseid võimalusi erinevate mõistekaartide koostamiseks. Muuta saab värvusi, teksti fonti, noolte värvust, paksust ja suunda. Lisada saab pilte, muuta tausta jne. Programm tuleb arvutisse installeerida kuid enne peab CmapTools'i lehel registreeruma. Programmi keelt saab muuta, võimalik on kasutada ka eestikeelsena. Faile saab eksportida ja salvestada pdf'ina, pildifailina (jpeg), veebilehena jm. Veebilehena salvestades lisab mõistekaarti lehele CmapTools'i logo. 


1 comment:

  1. Lihtsalt ääremärkusena: kaks esimesena katsetatud tarkvara ei joonista mitte mõiste- vaid ideekaarte, kuna need ei võimalda seoste külge silte lisada. Aga tänud ikkagi: ma polnud ei Bookvar'ist ega Cayra'st varem kuulnudki.

    ReplyDelete